Energia odnawialna: 10 najbardziej atrakcyjnych krajów

Energia odnawialna: 10 najbardziej atrakcyjnych krajów

Dowiedz się, które 10 krajów jest najbardziej atrakcyjnych pod względem inwestycji w energię odnawialną, zgodnie z Indeksem Atrakcyjności Krajów Energii Odnawialnej.


Transformacja energetyczna jest w toku. Obecnie koncentruje się ona głównie w sektorze energetycznym, gdzie energia odnawialna stanowi obecnie 26% produkcji energii elektrycznej na całym świecie. Jak wykazało kilka badań, koszt nowych projektów związanych z energią słoneczną i wiatrową jest niższy niż koszt istniejących elektrowni węglowych. W rzeczywistości ekonomia staje się korzystna dla energii odnawialnej ze względu na podwójne zagrożenia związane z niepewnością geopolityczną i zmianami klimatycznymi. Gwałtownie rosnące ceny gazu ziemnego wstrząsnęły UE, prowadząc do skoków cen energii elektrycznej, które podnoszą rachunki za media dla konsumentów, wywierając presję na dostawców energii i zakłócając funkcjonowanie branż. W Stanach Zjednoczonych inflacja wywołuje obawy o wysokie ceny benzyny.

Sprawia to, że klimat inwestycyjny dla energii odnawialnej staje się coraz bardziej atrakcyjny w perspektywie krótkoterminowej, wraz ze wzrostem cen energii, a rządy na całym świecie zwiększają swoje cele w zakresie zmian klimatycznych.

"Bezpieczeństwo energetyczne znalazło się na szczycie list priorytetów, a rządy na całym świecie chcą przyspieszyć i poszerzyć zakres swoich programów odnawialnych źródeł energii, aby pomóc zmniejszyć zależność od importowanej energii w tym niestabilnym i nieprzewidywalnym czasie" - wynika z Indeksu Atrakcyjności Krajów Energii Odnawialnej (RECAI) opublikowanego przez EY w maju 2022 roku. Ranking indeksu odzwierciedla ocenę EY czynników wpływających na atrakcyjność rynku w świecie, w którym energia odnawialna wykracza poza dekarbonizację i zależność od dotacji.

Oto 10 najlepszych krajów pod względem atrakcyjności inwestycji w energię odnawialną:

  1. Stany Zjednoczone, potwierdzając swoje pierwsze miejsce w 2021 roku. Około 20% amerykańskiej energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych w 2021 r., według U.S. Energy Information Administration, a energia słoneczna będzie stanowić prawie poowę nowych mocy wytwórczych w USA w 2022 r. Prezydent Joe Biden wyznaczył ambitny cel zainstalowania 30 GW w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 r. w celu przejścia z paliw kopalnych na źródła odnawialne, aby poradzić sobie z globalnym ociepleniem.
  2. Chiny, ponownie na drugim miejscu w tym roku. Prezydent Xi Ping stara się nadać priorytet energii geotermalnej, wodorowej i pływowej jako odnawialnym źródłom energii. Chiny planują osiągnąć "szczyt emisji dwutlenku węgla" do 2030 r. i wyznaczyły cel na 2060 r., aby osiągnąć zerowy poziom emisji netto. Chiny starają się również promować energię odnawialną na obszarach wiejskich.
  3. Wielka Brytania awansowała o dwa miejsca. Projekty magazynowania energii w akumulatorach zdobyły rekordowe dotacje w aukcji na 2022 r., z blisko 1,1 GW, co oznacza ponad czterokrotny wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. W styczniowym przetargu ScotWind na 2022 r. pływające morskie elektrownie wiatrowe odniosły zwycięstwo, a szkocki rząd przyznał ponad połowę z 24,8 GW pływającym projektom wiatrowym.
  4. Niemcy, również awansowały o dwa miejsca. Niemcy przesunęły datę osiągnięcia 100% zielonej energii o 15 lat do 2035 r., wyznaczając również krótkoterminowy cel na poziomie 80% do 2030 r. Rynek obiecuje wycofać się z importu rosyjskiej ropy do końca 2022 roku. Obecnie około 41% energii pochodzi z odnawialnych źródeł energii.
  5. Francja, spadek o jedno miejsce. Pomimo niewielkiego spadku w rankingu, Francja wyznaczyła ambitne cele w zakresie odnawialnych źródeł energii do 2050 r., Planując 100 GW energii słonecznej i 40 GW morskiej energii wiatrowej, a także ogłaszając wydatki w wysokości 5 mld EUR (5,3 mld USD) na dekarbonizację przemysłu ciężkiego. W perspektywie krótkoterminowej, celem jest osiągnięcie 32% udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym do 2030 roku.
  6. Australia. Inwestycje w australijskie odnawialne źródła energii, takie jak 100 mln USD na baterie sieciowe i 40 mln USD na tanie panele słoneczne. Czysta energia została wymieniona jako jeden z pięciu priorytetów rządu w ogłoszonej w 2020 r. nowoczesnej strategii produkcyjnej o wartości 1,5 mld dolarów australijskich.
  7. Indie. W lutym 2022 r. Indie ogłosiły swoją politykę dotyczącą zielonego wodoru, której celem jest wyprodukowanie łącznie 5 mln ton wodoru do 2030 roku. Rząd wyznaczył cel obniżenia kosztów zielonego wodoru do 2,50 USD/kg do 2025 r. i do 1 USD/kg do 2030 r.
  8. Japonia, niezmiennie na 8. miejscu. Japonia dąży do tego, by do 2030 r. około 36-38% jej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Niedawne badanie wykazało, że Japonia posiada 14 razy więcej zasobów energii słonecznej i morskiej energii wiatrowej niż jest to konieczne do zapewnienia 100% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
  9. Hiszpania wyznaczyła sobie ambitny cel: do 2030 r. 42% produkowanej energii musi pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Pomóc w tym mogą korzystne warunki geograficzne i klimatyczne - wysokie góry i wiatr dostarczający energię elektryczną, obfite nasłonecznienie przez cały rok i potężne rzeki zapewniające energię wodną.
  10. Holandia w górę o jedno miejsce. Energia wiatrowa prawdopodobnie przyczyni się do osiągnięcia przez Holandię celów klimatycznych. Ale Holandia jest również znana z inwestycji w ekologiczny wodór i inne nowe technologie.